Edycja 2018
CHŁOPIEC JEDEN NA MILION

Urodził się 9 sierpnia 2017 r. w 37. tygodniu ciąży. Ważył 2500 g i mierzył 50 cm. Ciąża przebiegała prawidłowo. Po ciężkim porodzie okazało się, że Oluś urodził się z zakrzywiona stópką, ale lekarze zapewniali, że to tylko kosmetyka do skorygownia. Jednak po dalszych konsultacjach, okazało się, że chłopczyk ma niezwykle rzadką wadę wrodzoną Tibial hemimelia (TH). Hemimelia piszczelowa (brak lub niedorozwój kości piszczelowej) charakteryzuje się skróceniem chorej nogi, któremu towarzyszy deformacja stawu kolanowego i stawu skokowego. Najczęściej jest to szpotawe ustawienie kolana i stopy.

To rzadkie zaburzenie wymaga długiego i kosztownego leczenie. Należy je rozpocząć szybko: gdy dziecko jest małe. Najlepiej, gdy rozpoczyna się w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie.Rodzice Olka trafili do specjalisty, doktora Radlera w Wiedniu. Oluś musi nosić specjalny gips, którego zmiana wymaga cotygodniowych podróży do szpitala w Wiedniu. Podróż i zabiegi są  bardzo męczące i kosztowne. Po gipsowaniu Olusia czeka zabieg tenotomii (nacięcie ścięgna Achillesa), który koryguje końskie ustawienie pięty.Niestety, mimo pełnej korekcji zniekształcenia końsko-szpotawego, wrodzone predyspozycje mogą spowodować ryzyko nawrotu. By temu zapobiec, po zdjęciu ostatniego gipsu, dziecku zakłada się szynę odwodzącą (derotacyjną), tzw. szynę Mitchella. Szyna musi być noszona przez 23 godziny na dobę przez pierwsze trzy miesiące od zabiegu. Olek będzie musiał nauczyć się funkcjonować z założoną szyną. Później czas jej noszenia stopniowo się skraca. Lekarze podają, że w większości przypadków musi być ona stosowana przynajmniej do 3-4 roku życia.

Kolejnym, końcowym etapem będzie operacja rekonstrukcji kości i długa rehabilitacja. Leczenie Olusia to droga niełatwa, wymagająca wielu wyrzeczeń i nakładu finansowego. Koszt leczenia wynosi około 25 tys. euro. Operację w Wiedniu można przeprowadzić, gdy dziecko będzie miało 4-5 lat, a sam zabieg nie daje gwarancji sukcesu. Ostatnio jednak pojawiła się możliwość przywrócenia nóżki Olusia do pełnej sprawności w Stanach Zjednoczonych, gdy dziecko osiągnie 18 miesięcy, lecz operacja to koszt aż 1,5 miliona zł.

Co możesz zrobić, aby mu pomóc? Choć w niewielkim stopniu wziąć jego los we własne ręce?

Nawet nie wiesz jakie to może być proste. Wystarczy jeden żółty przycisk LICYTUJ!

Spraw sobie przyjemność licytując płyty ulubionego wykonawcy, a może znajdziesz scenariusz swojego ulubionego serialu z autografami bohaterów lub wejście na plan swojego ulubionego serialu?

Lubisz sport? Kibicujesz drużynom sportowym? Tak niewiele potrzeba aby wyjść na ich mecz, w koszulce z podpisami całej drużyny!

Tak niewiele potrzeba aby pojawił się uśmiech trzech serc!

Pomóc Aleksandrowi można również dokonując
wpłaty na konto: 
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym
“Kawałek Nieba”
Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “1212 pomoc dla Aleksandra Kosiek”

Aby przekazać 1% podatku dla Aleksandra:
należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać
“1212 pomoc dla Aleksandra Kosiek”.